Az elmúlt héten zajlott a költségvetés parlamenti vitája, amin megfigyelőként vettem részt (jegyzeteltem). Vitaindító gyanánt a Pénzügyminiszter felolvasott egy 30-oldalas szösszenetet, aminek első néhány oldala kifejezetten érdekes, majd sorra veszi hogy mennyi bauxit kitermelésből származó bevétellel és mennyi kiadással számoltak a honvédelem rízsellátmányára tavaly, idén és jövőre.
Aztán beindult a 3 napos általános vita, amelynek színvonala a hazaihoz hasonló, azzal a különbséggel, hogy itt is azt a barbár angol tradíciót folytatják, hogy huhogni, dörömbölni és éljenezni lehet/kell vita közben.
Pénteken (amikor a képek készültek) Afrikana nap van és helyi ruhában kell járni dolgozni. A Pénzügyminiszter nem tartja ezt. A hátsó 3 parókás meg a házelnök és két alházeknök társa, akik az angol hagyományt kell hogy kövessék.
Nyílván a fő kritikai irányvonal az volt, hogy kevés jut mindenre, főleg a fontos dolgokra, miközben korrupcióra bezzeg van pénz.
Hasonlón Mo-hoz itt is folyik a gazdasági szabadságharc, de itt a harc a nemzetközi szervezetek kegyétől való függőség ellen megy. Ennek alapja, hogy itt a költségvetési kiadások felét fedezik a bevételek, a másik felét külföldi segélyek és szuper-kedvezményes hitelek adják.
Éppen ezért mindkét párt egyetértett abban, hogy erőfeszítéseket kell tenni az adóbevételek emelésére a kiadásokkal párhuzamosan. Ez persze egyáltalán nem könnyű, mert a kivetett adók minimális részét tudja csak beszedni az itteni APEH.
Egy másik kiemelt kormányzati cél az, hogy jövőre hitelminősítésért folyamodik az ország, hogy piaci alapon finanszírozott hosszú lejáratú kötvényeket bocsáthasson majd ki (most a leghosszabb lejárat az 1 éves, és a hazai részben állami bankok veszik). Ahogyan a PM fogalmazott, a hitelminősítés csökkentenék a befeketetők bizonytalanságát az országgal szemben (értsd egyáltalán megfontolják, hogy vegyenek-e):
"Mr Speaker, given the substantial economic growth prospects for Sierra
Leone, 2012 provides an excellent opportunity to secure international credit
ratings well in advance of any external sovereign funding requirements.
Sovereign ratings minimise investor uncertainty about economic and political
prospects of a country and are crucial for a country which seeks to promote
direct foreign investment for development purposes and issue sovereign debt in
the international capital markets in the future."
Tehát Ádám kérdésére válaszolva, SLnek nincsen még hitelminősítése, de az a gyanúm, hogy spekulatív (bóvli) kategóriával fog indulni az ország.
Hogy miért akar az ország inkább adósságot vagy több adót beszedni, mint segélyt? Úgy tűnik, hogy a képviselők/választók emlékezetében mély nyomot hagyott, amikor 2007-ben több donor (segélyadó) nem adta meg különböző okoknál fogva (korrupció gyanú, akkori kormánnyal szembeni fenntartások, illetve egyéb politikai nem világos) az arra az évre ígért segélyek egy részét (kb harmadát). Ezekután azonalli durva megszorítások jöttek, nem fizettek bért, stb. és a Kormány az év végi választásokon eléggé meg is bukott.
Szóval az eféle sebezhetőségnél minden jobb, mondják a képviselők. A parlamenti vitában ráadásul visszatérő elem volt az ellenzék részéről, hogy emiatt a kiszolgáltatottság miatt kénytelen lesz SL beengedni országába a homoszexuálisokat (eddig ugyanis itt csupa hetero volt). Mert a Clinton meg a Cameron megmondta, hogy ahol nem hagyják burjánozni a homoszexualitást, oda nem adnak többé segélyt. A Kormány oldal eddig nem nyilatkozott arról, hogy tényleg engedni fognak-e, mindössze annyit közöltek, hogy a kiszolgáltatottság csökkenő pályán van és nemsokára meglódulnak a hatalmas vasérc bevételek.
A bányászati cégek itt meg nem szoktak soka kérni, max annyit hogy szabadon vághassák ki a környékbeli erdőket (az Al Jazeera csinált egy leleplező riportot és rajtakapjták a Min. elnökhelyettes két befolyásos tanácsadóját korrupción).